İTALYA VEGAN YEME İÇME NOTLARI

Daha çok kısa bir süre önce dünyanın en iyi mutfakları konulu bir araştırma sonuçlanmışken ve şampiyon canımız İtalya’mız olmuşken benim de favorilerimden olan bu mutfağı yerinde 3. kez uzun uzun deneyimlemem sonucunda İtalya’da vegan yeme içme rehberi yazmayı kendime bir borç biliyorum çünkü yediğim içtiğim bazı şeyler o kadar harikaydı ki bu blogda da dursunlar istiyorum.

Aslında İtalya’ya yaptığımız 12 günlük seyahati şu yazımda detaylıca anlatmıştım ve bu seyahatin bize otelden araba kirasına, benzinden otoban ücretine kalem kalem bütün masraflarını da şu yazımda yazmıştım. Bu 12 günde  yaklaşık 250 makarna, 430 pizza ve 4390 top kadar dondurma yediğim için yeme içme notları için ayrı bir yazı yazmaya karar verdim çünkü asıl İtalya seyahati yazıma eklesem muhtemelen internet aleminin gördüğü en uzun yazı olacaktı.

Biz bu seyahatte onlarca yere gittik ve ben de İtalya’nın her bir noktasında bir insan en fazla ne kadar şey yiyebilirse o kadar şey yedim. Şuradan ulaşabileceğiniz Happycow isimli sitedeki özellikle İtalyan’ların yorumlarından çokça yararlandım vegan seçenekler ararken. Bari hariç gittiğimiz yerlerde maksimum bir gün geçirebildiğimiz için çok fazla lokasyonda bir şeyler deneme şansım oldu ve işte şimdi hepsini tek tek anlatmaya başlıyorum:

BOLOGNA

CORTEN 

Burası Bologna’daki iyi pizzacıları bulmak için ”Bologna’da en iyi pizza” gibi hızlıca bir arama yaptığınızda karşınıza en üst sıralarda çıkan yerlerden biri. Biz de internette bu kadar yüksek puanlı olmasına güvenerek gittik ve gittiğimizde boş yer yoktu. 10-15 dakika kadar bekledik oturmak için ve bizi mekanın iç kısmına aldılar. 

İçeride sadece İtalyanca konuşan ve çoğu yaşlı gruplardan oluşan lokallerin olduğu bir ortam vardı ve klasik ‘’İtalya’dayım şu an’’ hissini aldım daha içeri adım atmaz.

Ben marinara istedim başka vegan pizza seçenekleri olmadığı için ama garson istersem içine bir şeyler ekletebileceğimi söyleyince patlıcan da eklemelerini rica ettim ve gelen pizzayı gerçekten çok beğendim. 

‘’italya’da pizza yemişsin işte, herhalde beğeneceksin’’ diyecekler için yazının devamında beğenmediklerimin de geleceğini söyleyerek Corten’i 9/10 ile uğurluyorum ve Bologna’ya gideceklere kesinlikle tavsiye ediyorum.

VENCHI

Venchi İtalya’da Bologna dışında birçok şehirde de şubelerini bulabileceğiniz bir yer ve biraz klişe olsa da bence dondurmaları harika. Ben daha önceki gidişlerimde farklı şehirlerde de denemiştim ve özellikle Floransa’daki şubelerinin dondurmasına aşık olduğumu hatırlıyorum. Bu gidişimde de Bologna’da denedim ve vegan birçok çeşit yaptıklarını gördüm. Hatta ben görmeyeli bayağı vegan friendly bir yer olmuşlar ve çeşit çeşit vegan çikolatalar da yapmışlar ama çikolatalarını deneyemedim. Dondurmaları bu kadar iyiyse çikolataları da kesin güzeldir diyor ve Venchi’ye de kişisel notumu 9/10 olarak veriyorum.

PIZZA LEGGERA GOURMET

Bologna’da ana tren istasyonunun hemen karşısındaki bu dilim pizzacıda vegan dilim pizza bulmak mümkün ve pizzaları da lezzetli. İtalya’da çok çok daha iyi dilim pizzalar yediğim için ben çok bayılmadım ama sabahın köründe trene binmeden önce bir şeyler yiyebilmek için makul bir yer diyebilirim. 6/10 diyorum kendilerine.

VENEDİK

Venedik İtalya’ya bu gidişimde yediğim en iyi dondurmaların sahibi olsa da, daha önceki gidişimde mükemmel pizzalar yediğim bir yer olsa da bu gidişimde en allah’ın belası deneyimi yaşadığım yer olarak daha fazla yer etti maalesef bende.

Bahsettiğim bu güzel dondurmacılara geçmeden önce bu allah’ın belası deneyimimi kısaca anlatmak isterim. 

Biz Venedik’ten Burano ve Murano adalarına geçtik ve tam Burano’dayken şiddetli bir yağmur başladı. Biz de gördüğümüz ilk güzel görünen yere bir şeyler yemek ve yağmurdan korunmak amacıyla maalesef ismini şu an asla hatırlayamadığım o yere oturduk. Bir spagetti bolonez ve bir spagetti al pomodoro istedik ve tabii ki spagetti al pomodoro benimdi. Yerken fark ettim ki sadece domates soslu olması gereken makarnamın içinde çok çok küçük birkaç kıyma parçası var. İtalya’da yemek yemeye lanet ettiğim tek an bu an oldu hayatımda. Yağmur yüzünden kalkamayıp yemeğin üstüne bir de aperol içtiğimiz bu kazık ve allahsız yere kazık bir hesap ödemek de nadir yaşanan kötü İtalya deneyimi olarak kişisel kötü deneyimlerim kayıtlarıma geçti.

GELATO DI NATURA 

Hayatımın üç İtalya seyahatinde de hepsi birbirinden lezzetli çok fazla dondurma yedim ama burası vegan dondurma için en çok beğendiğim yer oldu sanırım. 

Bir kere vegan dondurma adı altında mangodur şeftalidir bu tarz meyve haline bayıldığım şeylerin sorbe diye çirkinleştirilmiş hallerini görmekten bıktığım için vegan cheesecake gibi bir seçenek üreten bu işletmeyi daha denemeden bile beğendim ve deneyince de aşırı sevdim. Veganlara ısrarla tavsiyemdir.

GELATERIA IL DOGE 

Tıpkı Gelato di Natura gibi burası da internette Venedik’teki dondurmacılar arasında hep çok iyi yorum alan yerlerden biri. Buranın da birkaç çeşidini denedim ve özellikle chili biberli ve çikolatalı olana bayıldım. Kendim gibi midesizlere de kesinlikle tavsiye ederim.

1000 COFFEE & BAKERY

Venedik’te kahvaltı hakkımı kullandığım yer biraz tesadüfen içine girdiğimiz bu kafe oldu. Dilim halinde pizzaları vardı ve vegan seçenek olarak sadece bol domatesli bir pizzaya mecbur kalsam da çok güzeldi tadı. Bir de soya sütlü cappuccinno içtim ve İtalya’da bir kahve için kötü deme ihtimalim olmadığını siz de biliyorsunuzdur herhalde. Kahve de çok güzeldi.

Venedik dünyanın en dar sokaklı ve en karışık yeri olduğu için kanala karşı bir şeyler yiyip içmek çok olası bir şey olsa da sakin ve çok güzel bir manzaraya bakan bir yer için tercih edilesi bir yerdi burası. 

MİLANO

GINO SORBILLO

Gino Sorbillo hakkında diyebileceğim tek şey İtalya’da hangi şehirlere gideceğimi planlamadan bile önce burada pizza yemeyi planladığım olabilir sadf. Burası Napoli’nin ve haliyle dünyanın en ünlü ve iyi olduğu söylenen pizzacılarından biri ve ben daha önceki gidişlerimde Napoli dışında şubeleri olduğunu, hatta belki o zaman bu pizzacıyı bile bilmediğim için burayı kaçırmıştım gözden ve bu sefer gitmeyi kafaya koymuştum.

Milano’da Duomo’ya çok yakın bir şubesinin olduğunu görünce Napoli öncesi Milano’da da deneyelim dedik ve çok sıra beklemeyi göze alarak gittik.

Gidince gerçekten çok fazla insan gördük sırada ama çalışanlara 2 kişi olduğumuzu söyleyince bizi direkt bir masaya aldılar ilginç bir şekilde. Yan yana 2 şube olduğu için diğer bütün o insanlar bizim oturmadığımız şube için mi bekliyordu ya da garsonun bize çok mu kanı kaynadı anlamadım ama o uzun sıradan kurtulup sipariş verdik hemen.

Ben marinara yedim tek vegan seçenek olduğu için ve eminim birçok insan çok dümdüz bulacaktır ama İtalya’da yediğim en lezzetli 2-3 pizzadan biriydi bu dümdüz pizza. Hatta öyle ki Napoli’deki asıl şubelerinde yediğim vegan peynirliden bile daha çok beğendim sanırım ben Milano’dakini. Kendi şarapları da yine pizzaları kadar güzeldi.

Bu kadar popüler bir yer olsa da hem pizzaları hem şarapları diğer birçok yerle benzer fiyattaydı. Sadece şu aklınızda bulunsun: Napoli’deki kadar çeşit yok bu şubede. Belli başlı birkaç pizza var. Bu yüzden Napoli’deki orijinal Sorbillo deneyimi biraz daha farklı tabii ama yine de giderseniz burayı da beğeneceğinize eminim.

MAS MILANO 

Burayı aslında çok bayıldığımdan değil de bulunduğu ortam ve bölge açısından yazıyorum sadece. 

Milano’nun Navigli isimli bölgesi nehir kenarında 485093 tane mekanın sıralandığı ve yol boyunca 8749034839 tane insan görebileceğiniz inanılmaz hareketli bir yer. Biraz bizim Moda’mız demek istiyorum gençlerin yoğunluğu ve ortamından dolayı ama daha çok Watergarden gibi bir yer diyesim geliyor. Yine de akşam bir şeyler içmek için uğranılası bir yer ve biz de kokteyl içmek üzere Milano’daki tek gecemizde buraya gittik.

Ortam bir yaz gecesi küçücük bir Ege kasabası kalabalığı ile eş olduğu için mekanların hepsi doluydu ve boş masa bulduğumuz bu mekanda rastgele oturduk. Çok fazla kokteyl çeşitleri vardı ve biz de iki çeşidini deneyip beğendik. Aynı zamanda aperitivo uygulaması da vardı ve yan masaların tabaklarında biraz gözüm kaldı ama yiyecekler nasıldır bilemiyorum.

Sonuç olarak buraya oturmasanız da Milano’da Navigli bölgesine bir gecenizi ayırın diyor ve Milano defterini burada kapatıyorum.

COMO

CAFFE DUOMO

Bu bir ‘’asla gitmeyin’’ uyarısı ve ‘’ben bir anayilik yaptım, siz sakın yapmayın’’ çağrısıdır. 

Bakın ben bu yaşıma kadar yaptığım seyahatlerden bir şey öğrendiysem o da bir şehrin en merkezi yerinin hemen karşısındaki o mükemmel manzaralı yerin sadece turist kandırma yeri olduğu ve burada asla yemek yenmemesi gerektiğidir. Peki biz bunu bile bile ne yaptık? Zaten yağmurdan mahvolmuş ve çok aç bir şekilde geldiğimiz bu şehirde gitmek istediğimiz 2 yerin de rezervasyonsuz almamasının ve yağmurdan rezil olmuş halimizin bize verdiği yetkiye dayanarak Duomo’nun tam karşısındaki bu mekana oturduk. Böylece ‘’İtalya’da kötü makarna var mıdır’’ sorusuna da doğru cevabı bulmuş olduk. Yani evet, İtalya’da kötü makarna vardır ve tam olarak Duomo di Como’nun karşısındadır. 

PORTOFINO

GELATERIA GEPI PORTOFINO

Dalida sağ olsun beynimize romantizmin ve tatlışlığın simgesi olarak yüklenen Portofino’nun aslında küçücük bir alanda kurulan lüksün ve paranın simgesi bir yer olduğunu görünce Portofino’da bir şeyler yiyip içme hevesim pek kalmasa da dondurmaya her zaman param ve yerim olduğu için burayı denedim ve beğendim.

Portofino zaten küçücük bir yer ve bu dondurmacı da hemen Portofino’nun girişinde soldaki kalabalığın olduğu yerde. Çok popüler ve çok kalabalık ama bu durum dondurmalarının aşırı güzelliğinden mi yoksa küçücük yerde başka dondurmacı bulamama çaresizliğinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. (Gerçekten Portofino o kadar küçük ki ben başka dondurmacı görmedim gezerken ve ancak araştırınca başka seçenekler de olduğunu gördüm)

İtalya’daki herhangi bir gelato kadar güzel işte ve ilginç bir şekilde Portofino’daki diğer mekanlar kadar kazık değil. Fakirlerle zenginlerin buluştuğu tek ortak nokta iphone derlerdi ya hani, (gerçi 2022 türkiye’sinde onu da tarihe gömdük) burası da Portofino’daki yatlı zenginlerle biz yatı olmayan fakirlerin buluştuğu yer işte diyerek Portofino için son tespitimi yapıyor ve makarnanın 30 euro olduğu bu ultra pahalı kasabada dondurma dışında bir şey yemeye gönlüm el vermediği için komşusu Rapallo’ya geçiyorum.

RAPALLO 

PANIFICIO PASTICCERIA TOSSINI

Bu yazıyı okuyan herhangi birinin Tossini’den önce Rapallo’ya gitme ihtimali bile çok yüksek olmadığı için hem bir bakery olarak Tossini’nin hem de bir sahil kasabası olarak Rapallo’nun çok çok güzel olduklarını belirterek başlamak isterim.

Tossini Rapallo’da birkaç şubesi olan ve çeşit çeşit focaciaları, tatlıları ve diğer hamur işleriyle insanı cezbeden bir yer. Ben iki şubesini denedim ve yediğim her şeyi çok beğendim. 

Sade, zeytinli, patatesli, soğanlı gibi çeşitli vegan focacciaları var ve hepsi çok lezzetli. Sade focaccia tek başına bile çok lezzetli olsa da yine Tossini’de bulabileceğiniz ızgara sebzelerle falan ayak üstü çok iyi bir kahvaltı oluyor.

Tossini’de ayrıca cornetto dedikleri kruvasandan farkını çok anlayamadığım o harika şeyin vegan versiyonu da vardı ve o da çok lezzetliydi. 

Hem take away olarak bir şeyler alabileceğiniz hem de büyük şubesinin dışındaki masalarda oturabileceğiniz bu pastaneyi kahvaltı için tercih etmenizi kesinlikle öneririm zira biz de beğendiğimiz için şehirdeki iki kahvaltımızı da buranın ürünleriyle yapmıştık.

RISTORANTE PIZZERIA NETTUNO 

Şimdi konu İtalya olunca kötü pizza yemenin zaten kolay bir şey olmadığını biliyorum ama ben İtalya’da yediğim bütün o sayısız pizzalar arasından buranın vegan balkabaklı pizzasını ilk üçüme alırım sanırım.

Burası Rapallo’da tam sahil kıyısında sıra sıra dizilmiş şık restoranlardan birisi ve Rapallo’daki iyi pizzacıları araştırınca en üst sıralarda çıkıyor. Ben gitmeden kendi sitelerinden menülerine bakıp balkabaklı vegan pizzayı görünce o sıralanmış tatlı İtalyan restoranları arasından burayı seçtim ve muhtemelen en doğru tercihi yaptım çünkü İtalya’da denediğim en farklı pizzaydı. 

Balkabağı soslu, kabaklı ve kuru domatesli bu pizzayı, restoranın ortamını, aradan yol geçtiği için deniz çok iyi gözükmese de manzarasını ve hakkında çok bir şey bilmeden gidip çok çok beğendiğim Rapallo’yu 10/10 güzellikler olarak herkese ısrarla tavsiye ediyorum.

CINQUE TERRE

VERNAZZA

GELATERIA IL PORTICCIOLO

Burası Vernazza’nın ( Cinque Terre’ye gidenler arasında en popüler köy Vernazza olduğu için bütün Cinque Terre’nin de diyebiliriz) en ünlü dondurmacısı. Güzelliğinden fazlaca etkilenip çektiğim yüzlerce fotoğraf arasından İtalya road trip yazımın kapağı için bile seçtiğim o Vernazza manzarasının tam karşısında konumlanan bu dondurmacı küçücük ve oturacak yeri de olmayan bir dükkanda ama dondurmanızı karşısında yediğiniz manzara paha biçilemez dedikleri türden. 

Mükemmel bir manzara ve mükemmel vegan olmayan çeşitler için tercih edilesi bir yer ama vegan dostlar için aynısını söyleyemem. Meyveli sorbeleri seviyorsanız seversiniz ama benim gibi çikolatasız dondurmadan bir şey anlamıyorsanız sizi Cinque Terre’mizin bir diğer güzelliği canımız Manarola’mıza alalım ama ben Manarola’daki o güzel vegan dostu dondurmacının adını ya da fotoğrafını kaydetmeyi unutmuşum. Siz artık köyün ortasındaki o bir şekilde inmek zorunda kalacağınız yokuştan inerken sağ tarafta bir yerlerde görürsünüz 😀

ROMA 

ORIGANO TREVI

Roma benim hayatımda yediğim en güzel pizzayı da tiramisuyu da yediğim şehir ve bu seyahatte de beklentim büyüktü ama şehirde İstanbul’da otopark aramakla eş rezil bir otopark arama deneyimi yaşadığımız için denemek istediğim yerlere gidemeden sırf vegan seçeneklerinin olduğunu gördüğümüz bu mekana girdik.

Çok da yüksek olmayan bir beklentiyle girdiğim bu mekanın vegan gnocchisine ve tiramisusuna gerçekten bayıldım. Yani öyle ki üçer tane falan daha yiyebilirdim ikisinden de eğer utanmasaydım. 

Roma’da şimdiye kadar bahsettiğim yerlerin aksine belki yüzlerce vegan seçenek bulabileceğinizi biliyorum ama burayı da kesinlikle bir yere not alın derim çünkü eminim tiramisuya da gnocchiye de bayılacaksınız. 

WANI VEGAN BAKERY

Hepsi bol bol yiyip içmekle geçen kişisel üç İtalya seferimin de vegan olarak en çok beğendiğim noktası tam olarak burasıydı.

Aslında biraz şehrin dışında kalan bu mekana Roma’dan ayrılırken arabayla uğradık ama bir daha Roma’ya gidersem -ki dünya üzerinde en çok aşık olduğum şehir olduğu için gideceğime eminim- araba olmasa da gerekirse kilometrelerce yürür yine giderim.

Ben arabada yemek üzere sebzeli kiş, tiramisu ve iki çeşit cannoli aldım ve hepsini çok beğendim. Cannoli için bu seyahatimde vegan versiyonunu bulabileceğime dair çok umudum yoktu ama fıstık dolgulu ve çikolata dolgulu iki çeşidini de denedim burada ve fıstıklı olan hayatımda yediğim en güzel tatlıydı. Öyle ki Roma’nın en ünlü tatlıcısı Pompi’den daha önce iki gidişimde yediğim ve hayatımda yediğim en güzel tatlılar olduklarını iddia ettiğim tiramisulardan da güzeldi bu cannoli.

Roma’ya giderseniz yalvarırım üşenmeyip buraya bir şekilde gidin ve fıstıklı cannoliden yiyin 😀

NAPOLI 

GINO E TOTO SORBILLO

Sıra geldi kelimelerin kifayetsiz kaldığı o yere… Evet, Napoli’nin ve tabii ki bütün dünyanın en iyi pizzacılarından birine ve Napoli’deki asıl mekanlarına gitmek pizzanın lezzetinden de öte insana gereksizce özel hissettiren bir deneyimdi diyebilirim sdfs

Yemek konusunda fazla hassas bir insan olarak Napoli ve hatta genel olarak İtalya için beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri burada pizza yiyebilmekti. Şehre girer girmez de (tabii Floransa ve Roma’dan sonra 3. kez uzun uzun otopark arama rezilliğinden sonra) koşarak Sorbillo’ya gittik ve öğleden sonra 2 gibi herhangi bir öğün için saçma bir saatte bile devasa bir sıra vardı tam beklediğimiz gibi. 

Sıra için adımızı yazdırmamızla masamıza geçmemiz arasında 40-50 dakika falan vardı sanırım ve normalde hiçbir yerde bu kadar bekleyemesem de burası için kesinlikle değdi.

Bizi sadece 5-6 masanın, Sorbillo’nun esas kurucusu olan nona’larının bir sürü fotoğrafının ve duvarlarda bol bol bulunan pizza konulu her şeyin olduğu en alt kata aldılar. 

Ortamın güzelliği ile menünün güzelliğinin birbirine karıştığı Sorbillo’da menüde vegan tek bir seçenek bulmam biraz üzse de hem pizzaları hem de kendi biraları tabii ki çok çok güzeldi. 

Şuraya kesinlikle gidin ya da şuraya gitmeseniz de olur diye bitirmelerim bu mekan için anlamını kaybediyor çünkü Napoli’ye gidince buraya da gitmek zorundasınız gibi bir şey zaten 😀 Yine de Napoli’deki yüzlerce yer arasından burayı da seçin diyerek Napoli’nin bir diğer güzelliği olan dondurmacısına geçiyorum.

GAY ODIN 

Napoli’de dondurmacı ararken ya internette ya da birçok şubesinin tabelasında mutlaka göreceğiniz bu dondurmacı popülerliğini hak eden bir yer bence çünkü dondurmaları gerçekten çok güzel. Vegan dondurma sorduğumda veganlığın artık İngiltere’de ne kadar popüler olduğunu anlatan İngiliz teyzelerle beklediğim sırayla ve çikolatalı dondurmalarının güzelliğiyle hatırladığım bu yeri Napoli’de başka bir dondurmacı ile kıyaslayamasam da kesinlikle öneririm herkese.

POSITANO

COLLINA

İtalya’nın yüzkarası bu tuhaf mekanı da tıpkı Como’daki Cafe Duomo gibi ‘’ben gittim, siz sakın gitmeyin’’ demek için yazıyorum. Nedenini anlamak için gelin bu dışarıdan çok şık ve tatlı görünen mekanın birtakım garipliklerine bakalım.

Benim hayattaki şansım devreye girdiği için Positano’da biz denize girmeye hazırlanırken yağmur başladı ve biz de karşımıza çıkan ilk yer olan ve göze hoş gelen bu mekana oturduk.

Tuhaflık 1: Ben ve benim hizamda oturan başka bir kız olarak biz iki kişi tentelerin bizi korumaması sebebi ile bir süre düzenli olarak ıslandık ve yeterince ıslandığımıza ikna olmamış olacaklar ki bu sürenin büyük kısmında garsonların dikkatini çekemedik. Sonra kendimiz masalarımızı sandalyelerimizi çektik falan derken kendi imkanlarımızla oturduğumuz yerde ıslanmaktan biraz kurtulduk.

Tuhaflık 2: Bu daha insanı bir durum aslında ama istediğim marinara pizza yerine bol peynirli margarita getirildi ve süt ürünlere alerjim olduğu gibi küçük bir yalan söyleme deneyimimin ardından asıl pizzama kavuşmam çok uzun sürdü.

Tuhaflık 3: Yani bu olayı İtalya gibi bir ülkede yaşadığımı yazmaya ben utanıyorum ama İtalyanlar bunu gerçekleştirmeye utanmamış arkadaşlar sdfd

Şöyle ki biz seneler önce Vatikan’da çok açken patatesli bir pizza yeme gafletinde bulunmuştuk. İtalya tarihine pizzayı yapıp bize satanlarla birlikte geçen bu ihanetimizi yine de güzel bir deneyim olarak hatırlıyorum çünkü bu insanı karbonhidrata doyurmalık pizza gerçekten lezzetliydi. 

Collina’nın menüsünde de patatesli pizza vardı ve yıllar sonra ikinci kez aynı ihaneti gerçekleştirmek üzereyken İtalya’ya ihanetten de öte hakaret olan bir pizza geldi önümüze. 

Margaritanın üzerine patates kızartması dökerek servis ettikleri bu pizza için bizzat ben utanç duyuyor ve bütün İtalya’dan özür diliyorum.

SORRENTO 

FRESCO

Bol vegan seçenekli bu dondurmacıyı ben çok beğendim ve gidenlere de öneririm ama diğer dondurmacılardan farklı olarak söylemek istediğim tek bir şey var o da limonlu sorbelerini denemeniz gerektiği.

Sorrento ve bütün Amalfi kıyıları limonuyla meşhur hatta karpuz boyutunda limonlarla bile karşılaşabileceğiniz yerler. Haliyle limonlu içecekler ve dondurmalar çok meşhur. Yol kenarlarında da ‘’granita di limoni’’ isimli limonlu buzlu meybuz vari şeyler satılıyor ve bunların da tadı çok güzel.

Fresco’nun da yine en ünlü dondurması limonlu olan ve sorbeye çok da bayılmayan ben bile çok beğendim. Benim gibi çikolatasız dondurma sevmeyenlere bile diyebileceğim şey Amalfi’de çikolatadan önce limonlu sorbe denemeleri olur. Çikolatalıyı yine denersiniz sonra, bana güvenin siz.

BARI

GELATERIA PICCINI

Burası meyveli sorbeler yerine fındıklı fıstıklı vegan dondurmalar yaptıkları için benim kişisel olarak minnettar kaldığım bir yer. Bari’nin en iyi dondurmacısı mıdır bilmiyorum ama mangolu, çilekli falan vegan sorbe görmekten bıkan beni bu çeşitleriyle kafalayan yer olarak hatırlıyor ve Bari’ye gideceklere de kesinlikle tavsiye ediyorum.

FLOWER BURGER

Evet vizyonsuzluk, evet İtalya’ya hakaret ama 12 gün boyunca 498047 kez pizza ve 74390 kez makarna yedikten sonra kendime bu vizyonsuzluğu gerçekleştirme hakkı tanıdım ve İtalya’da vegan burgerciye gittim. Hem de bir değil iki kez…

Artık Türkiye’de de çok fazla vegan burger seçeceği olsa da Avrupa’daki bu tarz vegan burger zincirlerinin yanından bile geçemiyor bence maalesef bizdeki burgerler. Ben de gittikçe Avrupa’da burger yiyip mutlu oluyorum işte söz konusu ülke İtalya bile olsa.

Flower Burger’de de çeşit çeşit ve rengarenk burgerleri denedik 2 akşam üst üste ve ben bayıldım şahsen bütün ürünlerine. Özellikle mor renkli burgerleri aşırı iyiydi ve Avrupa’da bu konuda kişisel favorim hala Vegan Junk Food Bar olsa da bundan sonra gideceğim şehirlerde Flower Burger bulursam asla boş geçmeyeceğime eminim 😀

BAR MODERNO

Burası Bari’de kaldığımız Tanzi Home isimli yerin kahvaltı için anlaşmalı olduğu bardı ve Bari’deki iki kahvaltımızı da burada yaptık. Vegan cornettoları vardı ve çok lezzetliydi. Kahveleri de yine çok güzeldi. Kendimiz seçmeden gittiğimiz tek yerdi bütün bu İtalya seyahatimiz boyunca ama çok sevdiğimiz bir yer oldu sonuçta.

İtalya yemek konusunda gerçekten cennet ve ben fütursuzca yemek yediğim bu güzel ülkeden sadece hatırlayabildiğim ya da özellikle değinmek istediklerimi yazabildim. Genel olarak zaten her şeyine bayıldığım bir ülke olsa da mesela bir önceki seyahatimdeki Viyana kadar vegan ürün bolluğu yoktu ve dönüşte almak istediğim birçok şeyi alamadım ama yine de birkaç saçma şey hariç yiyip içtiğim her şeyden çok çok memnun ayrıldım bu İtalya seyahatimden de.

İtalya hakkında yazdığım en az bu yazı kadar detaylı diğer iki yazımı da şuradan ve şuradan okuyabilirsiniz diyor ve yeni seyahat planları yapmak ve sizlerle de bu planların devasa yazılarında buluşmak umuduyla gidiyorum şimdi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: